Bize Ulaşın... Mevzuat... Faaliyetlerimiz... Fındık ve Çeşitleri... Hakkımızda... Anasayfa'ya Dön…
Kimler Yararlanabilir ? Hizmet Verdiğimiz Bölgeler Tarım Danışmanlık Hizmetimiz

2016/2017 YILI FAALİYET RAPORU

S.S. 852 SAYILI KORGAN FINDIK TARIM SATIŞ KOOPERATİFİ                            
2016/2017 DÖNEMİ TARIMSAL YAYIM VE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ FAALİYET RAPORU
           
AYLAR KONULAR Ürün Cinsi Üretici
Sayısı
Alanı (da) Planlanan Çalışmanın Uygulama Şekli
KASIM          
1 Toprak, Yaprak Analizi Fındık  ---  --- Doğru bir gübreleme için mutlaka toprak analizi yaptırılarak gübre kullanılmasının önemi anlatılacak. Toprak Örneği Alımı ile ilgili örnek uygulamalar gösterilecek
2 Zirai Mücadele Fındık  ---  --- Bahçede Bakteriyel Yanıklık varsa, yaprakların 3/4 ü döküldüğünde ikinci ilaçlı mücadele yapılması, Külleme hastalığının görüldüğü yerlerde yere dökülen yaprakların bahçeden uzaklaştırılması tavsiye edilecek.
3 Kimyevi Kışlık Gübre, Kireç ve Çiftlik Gübre Kullanımı Fındık  ---  --- Bu dönemlerde bahçeye verilecek gübrelerin, analiz sonucuna göre önce kireç (Kasım-Aralık) ta verilmesi, sonra çiftlik gübresi, kışlık fosforlu ve potasyumlu kimyasal gübrelerin (Kasım-Şubat) ta verilmesi, uygulamanın ocak izdüşümüne ve toprağa karıştırarak verilmesi tavsiye edilecek ve örnek uygulamalar gösterilecek.
4 Fındıkta Budama Kök ve Dip Sürgün Temizliği Fındık  ---  --- Sonbahar ayları budama zamanı olup, eski ve sık dikilmiş bahçelerde, ocak ve dal seyreltmesi yapılması, kurumuş, yaşlanmış, hastalanmış vb dalların dibinden kesilmesi, dal içi verim budaması yapılması, dip sürgünlerinin temizlenmesi, budama tekniğine uygun doğru aletlerle (testere, bıçkı, makas vb) budama yapılması anlatılacak ve örnek uygulamalar gösterilecek.
5 Toprak İşleme/çapalama Fındık  ---  --- Eski dikim, sertleşmiş ve ağır toprak yapısına sahip arazilerde/bahçelerde belleme veya çapalama şeklinde toprak işleme alet ve araçları ile çapalama yapılmasının faydalı olacağı anlatılacak.
6 Bahçe Kurulması
(Fidan çukurlarının açılması ve dikim yapılması)
Fındık  ---  ---  Bahçe kurmak için, bahçede boş alanlar veya boş arazi varsa, sonbahar aylarında dikim yapılabilir. Önceden toprak hazırlığı yapılmış, ocak çukurlarına, 1-2 yıllık fidanlarla tekniğine uygun dikim yapılması önerilecektir.   
7 Demonstrasyonlar (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama  (…...) ve Gübre/kireç  (…...) örnek uygulama gösterilecek. 
8 Çiftçi Toplantıları (Adet/ Katılması Planlanan Çiftçi Sayısı) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama ve Fındıkta Gübreleme/kireçleme ile ilgili 3 bilgilendirme toplantısı yapılması planlanmaktadır.
9 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  ---  ''Fındıkta Gübreleme'' …. adet Liflet dağıtımı ile ''Fındıkta Budama'' ve ''İyi tarım Uygulmaları'' ile ilgili Liflet dağıtımına devam edecek.
           
ARALIK          
1 Toprak, Yaprak Analizi Fındık  ---  --- Doğru bir gübreleme için mutlaka toprak analizi yaptırılarak gübre kullanılmasının önemi anlatılacak. Toprak Örneği Alımı ile ilgili örnek uygulamalar gösterilecek
2 Kimyevi Kışlık Gübre, Kireç ve Çiftlik Gübre Kullanımı Fındık  ---  --- Bu dönemlerde bahçeye verilecek gübrelerin, analiz sonucuna göre önce kireç (Kasım-Aralık) ta verilmesi, sonra çiftlik gübresi, kışlık fosforlu ve potasyumlu kimyasal gübrelerin (Kasım-Şubat) ta verilmesi, uygulamanın ocak izdüşümüne ve toprağa karıştırarak verilmesi tavsiye edilecek ve örnek uygulamalar gösterilecek.
3 Fındıkta Budama Kök ve Dip Sürgün Temizliği Fındık  ---  --- Sonbahar ayları budama zamanı olup, eski ve sık dikilmiş bahçelerde ocak ve dal seyreltmesi yapılması, kurumuş, yaşlanmış vb dalların dibinden kesilmesi, dal içi verim budaması yapılması, dip sürgünlerinin temizlenmesi, budama tekniğine uygun doğru aletlerle (testere, bıçkı, makas vb) budama yapılması anlatılacak ve örnek uygulamalar gösterilecek.
4 Toprak İşleme/çapalama Fındık  ---  --- Eski dikim, sertleşmiş ve ağır toprak yapısına sahip arazilerde/bahçelerde belleme veya çapalama şeklinde toprak işleme alet ve araçları ile çapalama yapılmasının faydalı olacağı anlatılacak.
5 Bahçe Kurulması
(Fidan çukurlarının açılması ve dikim yapılması)
Fındık  ---  ---  Bahçe kurmak için, bahçede boş alanlar veya boş arazi varsa, sonbahar aylarında dikim yapılabilir. Önceden toprak hazırlığı yapılmış, ocak çukurlarına, 1-2 yıllık fidanlarla tekniğine uygun dikim yapılması önerilecektir.   
6 Demonstrasyonlar (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama  (…...) ve Gübre/kireç  (…...) örnek uygulama gösterilecek. 
7 Çiftçi Toplantıları (Adet/ Katılması Planlanan Çiftçi Sayısı) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama ve Fındıkta Gübreleme ile ilgili  (…...) bilgilendirme toplantısı yapılacak.
8 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama, Fındıkta Gübreleme ve İyi tarım uygulamaları ile ilgili Liflet dağıtımına devam edilecek.
           
OCAK          
1 Zirai Mücadele Fındık  ---  --- Bu dönemlerde bahçelerde kozalaklar varsa toplanarak makanik yöntemle de mücadele yapılabileceği, Virgül kabuklu bitine karşı ilaçlı mücadele yapılması tavsiye edilecek.
2 Kimyevi Kışlık Gübre ve Çiftlik Gübre Kullanımı Fındık  ---  --- Bu dönemlerde bahçeye verilecek gübrelerin, analiz sonucuna göre çiftlik gübresi, kışlık fosforlu ve potasyumlu kimyasal gübrelerin (Kasım-Şubat) ayları arasında ocak izdüşümüne ve toprağa karıştırarak verilmesi tavsiye edilecek ve örnek uygulamalar gösterilecek.
3 Fındıkta Budama Kök ve Dip Sürgün Temizliği Fındık  ---  --- Bu aylarda, eski ve sık dikilmiş bahçelerde ocak ve dal seyreltmesi yapılması, kurumuş, yaşlanmış vb dalların dibinden kesilmesi, dal içi verim budaması yapılması, dip sürgünlerinin temizlenmesi, budama tekniğine uygun doğru aletlerle budama yapılması anlatılacak.
4 Bahçe Kurulması
(Fidan çukurlarının açılması ve dikim yapılması)
Fındık  ---  ---  Bahçede boş alanlara veya boş arazilere dikim yapılabilir. Önceden toprak hazırlığı yapılmış, ocak çukurlarına, 1-2 yıllık fidanlarla tekniğine uygun dikim yapılması önerilecektir.   
5 Demonstrasyonlar (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama  (…...) ve Gübreleme  (…...) örnek uygulama gösterilecek. 
6 Çiftçi Toplantıları (Adet/ Katılması Planlanan Çiftçi Sayısı) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama ve Fındıkta Gübreleme ile ilgili  (…...) bilgilendirme toplantısı yapılacak.
7 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama ve Fındıkta Gübreleme ile ilgili Liflet dağıtımına devam edilecek.
           
ŞUBAT          
1 Zirai Mücadele Fındık  ---  --- Virgül kabuklu biti varsa kış ilaçlaması yapılabileceği ve kozalaklar varsa toplanarak makanik yöntemle de mücadele yapılabileceği tavsiye edilecek.
2 Çiftlik Gübre Kullanımı Fındık  ---  --- Bu ayda bahçeye verilecek çiftlik gübresini analiz sonucundaki tavsiyeye göre ocak izdüşümüne ve toprağa karıştırarak verilmesi tavsiye edilecek.
3 Fındıkta Budama Kök ve Dip Sürgün Temizliği Fındık  ---  --- Bu ayda, kurumuş, kırılmış ve hastalanmış dalların kesilmesi, dal içi kurumuş ve kırılmış dalcıkların budaması yapılması, dip sürgünlerinin temizlenmesi tavsiye edilecek.
4 Bahçe Kurulması
(Fidan çukurlarının açılması ve dikim yapılması)
Fındık  ---  ---  Bahçede boş alanlara veya boş arazilere dikim yapılabilir. Önceden toprak hazırlığı yapılmış, ocak çukurlarına, 1-2 yıllık fidanlarla tekniğine uygun dikim yapılması önerilecektir.   
5 Çiftçi Toplantıları (Adet/ Katılması Planlanan Çiftçi Sayısı) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama ve Fındıkta Gübreleme ile ilgili  (…...) bilgilendirme toplantısı yapılacak.
6 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama ve Fındıkta Gübreleme ile ilgili Liflet dağıtımına devam edilecek.
           
MART          
1 Zirai Mücadele Fındık  ---  --- Virgül kabuklu biti varsa kış ilaçlaması, Bakteriyel yanıklık varsa tomurcuklar kabarmaya başladığında ilaçlama, Fındık yaprak deleni görülmüşse ilaçlı mücadele yapılması tavsiye edilecek.
2 Kimyasal Yazlık Gübrelerin Kullanımı Fındık  ---  --- Mart ayında analiz sonucuna göre önerilen yazlık kimyasal gübrelerin (CAN, AN, AS vb) yarısı ocak izdüşümüne ve toprağa karıştırılarak uygulanması anlatılacak ve örnek uygulamalar gösterilecek.
3 Fındıkta Budama Kök ve Dip Sürgün Temizliği Fındık  ---  --- Bu ayda, kurumuş, kırılmış ve hastalanmış dalların kesilmesi ile dal içi kurumuş ve kırılmış dalcıkların yaz budaması yapılması, dip sürgünlerinin temizlenmesi tavsiye edilecek.
4 Demonstrasyonlar (Adet) Fındık  ---  --- Yazlık Gübreleme  (…...) ve Fındıkta Yaz Budaması  (…...) örnek uygulama gösterilecek. 
5 Çiftçi Toplantıları (Adet/ Katılması Planlanan Çiftçi Sayısı) Fındık  ---  --- Fındıkta Yazlık Gübreleme ve Fındıkta Yaz Budaması ve Mücadele ile ilgili  (…...) bilgilendirme toplantısı yapılacak.
6 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama ve Fındıkta Gübreleme ile ilgili Liflet dağıtımına devam edilecek ve Mücadele ile ilgili 100 adet Sirküler mektup dağıtılacak.
           
NİSAN          
1 Zirai Mücadele Fındık  ---  --- Fındık Gal sineğine ve Fındık yaprak delenine karşı ilaçlama yapılması, Kozalak akarına karşı ayın sonunda ilaçlı mücadele yapılması, yabancı ot mücadelesi yapılması tavsiye edilecek.
2 Filiz Budaması Fındık  ---  --- Ocak içlerinde gelişen filizlerin budanması tavsiye edilecek.
3 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- Filiz güvesi ve Kozalak akarı mücadelesi ile ilgili  (…...) adet sirküler mektup dağıtılacak.
           
MAYIS          
1 Zirai Mücadele Fındık  ---  --- Fındığın önemli zararlısı olan Fındık kurdu zararlısı (meyveler mercimek iriliğinde 3-4 mm olunca) ve fındık yeşil kokarca zararlısı da varsa her iki zararlıya karşı etki ilaçlarla mücadele yapılması, fındık teke böceği (Uç kurutan) zararı ve ayrıca bahçe içlerinde yabancı ot yoğunluğu varsa mücadele yapılması tavsiye edilecek.
2 Kimyasal Yazlık Gübrelerin Kullanımı Fındık  ---  --- Bu dönemde (Mayıs sonunda) analizde önerilen yazlık kimyasal gübrelerin (CAN, AN, AS vb) ikinci yarısı ocağın etrafına toprağa karıştırılarak uygulanması önerilecek ve örnek uygulama gösterilecek.
3 Fındıkta Kök ve Dip Sürgün Temizliği Fındık  ---  --- Ocak içlerinde hızlı gelişme gösteren dip sürgünlerinin (ışkınların) temizlenmesi tavsiye edilecek.
4 Demonstrasyonlar (Adet) Fındık  ---  --- Fındık kurdu mücadelesine  (…...) örnek uygulama gösterilecek. 
5 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama ve Fındıkta Gübreleme ile ilgili Liflet dağıtımına devam edilecek ve Mücadele ile ilgili 200 adet Sirküler mektup dağıtılacak.
           
HAZİRAN          
1 Zirai Mücadele Fındık  ---  --- Fındık koşnilleri, fındık dalkıran ve amerikan beyaz kelebeği zararına karşı ilaç mücadele yapılması ve yine fındık dalkıran zararına (kitlesel tuzak asma) tavsiye edilecek. Ayrıca Külleme hastalığı görülen yerlerde mücadele yapılması önerilecek. 
2 Kimyevi Sıvı yaprak gübrelerinin kullanımı Fındık  ---  --- Yaz döneminde analizde ihtiyaca göre yapraktan verilen; Bor (B), Magnezyum (Mg), Demir (Fe), Mangan (Mn), Çinko (Zn), Bakır (Cu) gibi bitki besin maddelerinin biri veya birkaçını içeren sıvı yaprak gübreleri 15-20 gün ara ile 2-3 defada uygulanması önerilecek.
3 Fındıkta Kök ve Dip Sürgün Temizliği Fındık  ---  --- Ocak içlerinde hızlı gelişme gösteren dip sürgünlerinin (ışkınların) temizlenmesi tavsiye edilecek.
4 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Mücadele ile ilgili  (…...) adet Sirküler mektup dağıtılacak.
           
TEMMUZ          
1 Yaprak, toprak Analizi Fındık  ---  --- Temmuzun ikinci yarısı Yaprak örneği alımı zamanı olduğu için numune almak isteyen çiftçilere örnek uygulama gösterilecek.
2 Fındıkta Kök ve Dip Sürgün Temizliği                          
Hasat Önü Balçe altı temizliği
Fındık  ---  --- Hasatın yaklaşmasından dolayı bahçe altı ot, diken vs biçimi/temizliği ile birlikte ocak diplerinde gelişen sürgünler varsa temizlenmesi, hasat öncesi yapılacak işlelerle  ilgili hazırlık yapılması anlatılacak.
3 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- Yaprak örneği alımı, Bahçe altı temizliği ile ilgili  (…...) adet Sirküler Mektup dağıtılacak
AĞUSTOS          
1 Toprak, Yaprak Analizi Fındık  ---  --- Doğru/bilinçli bir gübreleme yapmak için mutlaka toprak numunelerinin analizi yaptırılarak gübre kullanılmasının önemi anlatılacak. Toprak numune/örneği alımı ile ilgili örnek uygulamalar gösterilecek
2 Hasat, Harmanlama ve Depolama Fındık  ---  --- Fındık hasadı (yerden toplanması), kabuklu fındığın beton veya tente üzerinde harmanlama (kurutma) yapılması ve kurumuş fındığın jüt çuvala konulması, uygun koşullarda depolanması ile ürünün kalitesinin muhafazası ve Aflatoksin bulaşımının önlenmesi için tavsiyelere uyulması önerilecek.  
3 Patoz (Fındık Ayıklama Makinesi) Fındık  ---  --- Harman yerine getirilerek 1-2 gün serili olarak kurutulan kavsaklı fındıkların, ayarı iyi yapılmış patoz makinesi ile ayıklanması, kabukta çizik, kırık ve çatlak oluşmamasına dikkat edilmesi önerilecek.     
4 Demonstrasyonlar (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta hasadı/toplama, harmanlama, depolama ile ilgili (….) uygulama ve jüt çuval tanıtımı/kullanımı gösterilecek. 
5 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- 'Aflatoksinsiz Kaliteli Fındık için Hasat-Harmanlama-Depolama sırasında Dikkat edilmesi gereken Hususlar'' ile ilgili (…..) adet liflet dağıtılacak.
           
EYLÜL          
1 Toprak, Yaprak Analizi Fındık  ---  --- Doğru/bilinçli bir gübreleme yapmak için mutlaka toprak numunelerinin analizi yaptırılarak gübre kullanılmasının önemi anlatılacak. Toprak numune/örneği alımı ile ilgili örnek uygulamalar gösterilecek
2 Zirai Mücadele Fındık  ---  --- Fındık filiz güvesi (güve larva zararına karşı) ilaçlı mücadelesi, Mayıs Böceği toprak ilaçlaması, Bakteriyel yanıklığa karşı ilk ilaçlama yapılması tavsiye edilecek.
3 Hasat, Harmanlama ve Depolama Fındık  ---  --- Fındık hasadı (yerden toplanması), kabuklu fındığın beton veya tente üzerinde harmanlama (kurutma) yapılması ve kurumuş fındığın jüt çuvala konulması, uygun koşullarda depolanması ile ürünün kalitesinin muhafazası ve Aflatoksin bulaşımının önlenmesi için tavsiyelere uyulması önerilecek.  
4 Patoz (Fındık Ayıklama Makinesi) Fındık  ---  --- Harman yerine getirilerek 1-2 gün serili olarak kurutulan kavsaklı fındıkların, ayarı iyi yapılmış patoz makinesi ile ayıklanması, kabukta çizik, kırık ve çatlak oluşmamasına dikkat edilmesi önerilecek.     
5 Demonstrasyonlar (Adet) Fındık  ---  --- Toprak numunesi alımı ile ilgili (…...) ve Fındık Filiz Güvesi mücadelesi ile ilgili (…...) örnek uygulama gösterilecek. 
6 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- 'Aflatoksinsiz Kaliteli Fındık için Hasat-Harmanlama-Depolama sırasında Dikkat edilmesi gereken Hususlar'' ile ilgili liflet dağıtımına devam edilecek, ''Toprak Numunesi Alımı'' ile ilgili (.....) adet Liflet dağıtılacak, Fındık Filiz Güvesi Mücadelesi ile ilgli (......) adet sirküler mektup dağıtılacak.   
           
EKİM          
1 Toprak, Yaprak Analizi Fındık  ---  --- Doğru bir gübreleme için mutlaka toprak analizi yaptırılarak gübre kullanılmasının önemi anlatılacak. Toprak Örneği Alımı ile ilgili örnek uygulamalar gösterilecek
2 Zirai Mücadele Fındık  ---  --- Fındık ocak köklerinde Mayıs böceği kurt/larva zararlı yoğunluğuna göre Ekim ayı ortasına kadar ilaçlı mücadelesi yapılması, Külleme hastalığının görüldüğü yerlerde yere dökülen yaprakların toplanarak bahçeden uzaklaştırılması tavsiye edilecek.
3 Fındıkta Budama (Kök ve Dip Sürgün Temizliği) Fındık  ---  --- Sonbahar ayları budama zamanı olup, eski ve sık dikilmiş bahçelerde ocak ve dal seyreltmesi yapılması, kurumuş, yaşlanmış, hastalanmış vb dalların dibinden kesilmesi, dal içi verim budaması yapılması, dip sürgünlerinin temizlenmesi, budama tekniğine uygun doğru aletlerle (testere, bıçkı, makas vb) budama yapılması anlatılacak ve örnek uygulamalar gösterilecek.
4 Demonstrasyonlar (Adet) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama (…...) ve Toprak numunesi alımı (…….) örnek uygulama gösterilecek. 
5 Çiftçi Toplantıları (Adet/ Katılması Planlanan Çiftçi Sayısı) Fındık  ---  --- Fındıkta Budama, Fındıkta Gübreleme ve Toprak numunesi alımı ile ilgili (…….) bilgilendirme toplantısı yapılması planlanmaktadır.
6 Dağıtılması Planlanan Sirküler Mektup/Liflet Sayısı (Adet) Fındık  ---  --- 'Fındıkta Budama'' ve ''İyi tarım Uygulmaları''  ile ilgili (…...) 'er adet Liflet dağıtılacak, Mayıs Böceği ile ilgli  (…...) adet sürküler mektup dağıtılacak. ''Toprak Numunesi Alımı'' ile ilgili Liflet dağıtımına devam edilecek.